RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN 3
Tarikh / Hari : 4 Mei 2011 (Rabu )
Masa : 7.40 -8.40 ( 1 jam)
Kelas : 5 Kenanga
Bil. Pelajar : 35
orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Sukan Dan Kesihatan
Tajuk : Awas, Nyamuk
Objektif : Di
akhir pengajaran murid dapat:
i)
Menganalisis
data berdasarkan petikan teks
ii)
Menjalani
sesi soal jawab secara spontan
iii)
Melengkapkan
lembaran kerja berbentuk jadual.
Pengetahuan sedia ada :
Konsep : Murid pernah melihat nyamuk dan biasa menulis ayat
mudah.
Bahan : Petikan teks m/s 65 buka teks Bahasa Melayu Tahun 5,
Gambar
nyamuk dan lembaran kerja.
Nilai : Menjaga kebersihan, menghargai sesuatu, bekerjasama,
mengenal
pasti dan mengaplikasi.
Kemahiran : Membaca,
lisan dan menulis.
Langkah/Masa
|
Isi
Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti
guru
|
Aktiviti
Murid
|
|||
Set
Induksi
(5 minit)
|
Bercerita tentang gambar
nyamuk
|
1.Memaparkan
gambar seekor nyamuk.
2.
Meminta murid menyatakan sifat-sifat nyamuk :
-
menggigit
-
habitat
-
Terbang
|
1.Menyatakan
sifat-sifat nyamuk.
|
BBM:
Gambar nyamuk
Nilai:
bekerjasama
KBKK:
Menjana idea
|
Langkah
1
(15 minit)
|
Menganalisis data
|
1.Mengedarkan
petikan kepada murid.
2.
Meminta murid membaca petikan secara mentalis (senyap)
3.Memberi
masa kepada murid menganalisis data yang terdapat dalam petikan.
4.
Meminta murid mengklasifikasi dari segi:
-
punca demam denggi
-
faktor pembiakan nyamuk
-
cara mengawalnya
|
1.Membaca petikan secara
mentalis (senyap)
2.Menganalisis data yang
terdapat dalam petikan.
3. Mengklasifikasi :
- punca demam denggi
- faktor pembiakan
nyamuk.
-cara mengawalnya
|
BBM:
- Petikan teks
-Radio
Nilai:
Mengikut arahan
KBKK:
-Menjana idea
-mengklasifikasi
|
Langkah
2
(15 minit)
|
Sesi bersoal jawab
|
1.Memilih murid secara
rawak untuk membaca petikan secara mekanis (kuat)
2.Mengutarakan
soalan-soalan pemahaman yang bertumpu dan bercapah kepada murid mengenai:
-punca demam denggi
-faktor pembiakan nyamuk
-cara mengawalnya
3. Memilih murid untuk
menjawab secara spontan
|
1.Membaca petikan secara
mekanis
2.Menjawab soalan pemahaman
mengenai:
-punca demam denggi
-faktor pembiakan nyamuk
-cara mengawalnya
3. Menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru secara spontan
|
BBM:
-Petikan teks
Nilai:
-Peka
-bekerjasama
KBKK:
Menjana idea
|
Langkah
3
(20 minit)
|
1 .Mengisi tempat kosong
|
1. Mengedarkan lembaran
kerja kepada murid dalam bentuk jadual.
2.Meminta murid mengisi
jadual tersebut mengikut kategori yang diberikan.
3.Meminta murid tampil ke
hadapan untuk membentangkan hasil dapatan yang ditulis di dalam jadual
tersebut.
|
1.Mengisi jadual mengikut
kategori yang diberikan.
2.Tampil ke hadapan untuk
membentangkan hasil dapatan yang ditulis di dalam jadual.
|
BBM:
Lembaran kerja (jadual)
Nilai:
Mematuhi arahan
KBKK:
Mengklasifikasi
Membanding beza Menjana
idea
|
Penutup
(5 minit)
|
1.Refleksi
-Penerapan
nilai murni
|
1.Mengingatkan murid
supaya menjaga kebersihan diri dan alam sekitar
2.Meminta murid
mengamalkan cara hidup sihat
|
1.Menyebut semula
cara-cara menjaga kebersihan diri dan alam sekitar
|
Nilai:
-Menjaga kebersihan
Menghargai alam sekitar
KBKK:
-Menjana idea
sumbangsaran
|
REFLEKSI
Kelemahan
Semasa aktiviti berkumpulan
dijalankan, terdapat beberapa orang pelajar yang tidak melibatkan diri
melakukan tugasan. Mereka tidak memberikan kerjasama menyelesaikan masalah yang
diberi. Selain itu, semasa pembentangan hasil dapatan oleh ketua kumpulan,
segelintir pelajar tidak memberikan perhatian disebabkan suara ketua kumpulan
tersebut yang kurang jelas dan penyampaian yang terlalu pantas.
Kekuatan
Pengetahuan sedia ada pelajar tentang
nyamuk serta isu semasa berkaitan nyamuk memudahkan guru mencungkil idea semasa
P&P. Kemahiran mencungkil idea secara soal-jawab keseluruhan kelas dan
perbincangan dalam kumpulan dengan meminta setiap kumpulan memberikan idea
masing-masing untuk dikongsi dengan pelajar lain menggalakkan
interaksi antara pelajar dan semangat bekerjasama. Pelajar melibatkan
diri secara aktif dan menunjukkan minat yang mendalam dengan topik yang diberi.
Cara
Mengatasi
Setiap pelajar harus dinyatakan tugas
masing-masing dengan jelas seperti tugas mencatat, memberikan idea dan
membentang agar semua pelajar melibatkan diri dalam aktiviti berkumpulan. Guru
juga dicadangkan memberikan markah kepada penglibatan pelajar yang aktif dan
hasil pembentangan yang menarik bagi menggalakkan mereka melibatkan diri dan
bersaing untuk mendapatkan markah yang tinggi untuk kumpulan dan individu. Guru
digalakkan menggunakan pembesar suara semasa aktiviti pembentangan bagi
mengatasi masalah ketidakjelasan suara agar semua pelajar dapat mendengar
dengan jelas semasa sesi pembentangan. Ganjaran seperti hadiah juga boleh
diberi kepada kumpulan yang berjaya mendapat markah tertinggi .
Bagus untuk rujukan cikgu-cikgu...
ReplyDeletePerkongsian ilmu tanpa sempadan.....
ReplyDeleteRakaman makronya dah ke..
ReplyDeleteBaru selesai pg td.....tp disebabkan byk gangguan dn kesibukan dgn persiapan prog recyclethon....P&P laju mcm k.pi ets....18 minit siappp....huhuhu
ReplyDeleteTipah... saya ajar tajuk yg sama... tp tumpuan sistem bahasa...tahniah
ReplyDeleteSemoga kita sama-sama berjaya melaksanakan tugasan yang diberi....insy...
ReplyDelete